ERP Geçiş Süreci Yönetimine Yönelik Eksiksiz Kılavuz


Şub 28

Kurumsal Kaynak Planlaması, bir şirketin başarısını sağlamak için neye ihtiyacı olduğuna karar verdiği bir süreçtir. İş süreçlerinden BT işlevlerine kadar her şeyi içerir. Kurumsal Kaynak Planlaması, şirketlerin kendileri ve çalışanları için çalışan verimli bir sistem kurmasına yardımcı olur. Amaç, şirketin tüm bölümlerine fayda sağlayan sorunsuz bir çalışma ortamı yaratmaktır.

Sorunsuz ERP Geçiş ekibiyle, ERP geçişlerinizin emin ellerde olduğuna güvenebilirsiniz. Onlarla bir yılı aşkın süredir çalışıyorum. Ne sunabilecekleri konusunda dürüstler ve iş ihtiyaçlarımı karşılamak için her zaman yukarıda ve öteye gidiyorlar. Şu anda herhangi bir aksaklık veya sorun yaşamadan üç büyk ERP geçişi için ortaklık kurduk.
Ekrem Tekin

ERP sistemleri, verileri işlemesi ve depolaması gereken herhangi bir işletmenin bel kemiğidir. Bu sistemlerin önemi hafife alınamaz, ancak aynı zamanda çok pahalıdırlar. Bu, birçok şirketi zaman içinde sistemlerini taşıma kararına götürür. Şirket, bu büyük değişikliği yapmadan önce ne kadar beklemek istediklerini düşünmelidir. Hepsini bir kerede yapabilirler veya şirketleri için en iyi neyin işe yaradığına bağlı olarak sreci birkaç yıla yayabilirler.

Bu modülde başarılı bir ERP projesinde sisteminizi nasıl planlayıp tasarlayacağınıza bir göz atacağız. Güçlü bir strateji geliştirmeye ve sisteminizi iş ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde tasarlamaya ilişkin adımlara bakacağız. Ayrıca maliyet değerlendirmeleri ve ROI analizi gibi bir ERP projesinin finansal yönlerini de ele alacağız. Bir ERP yazılımı, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere özelleştirilebilen önceden oluşturulmuş modülleri kullanarak karmaşık görevleri otomatikleştirmenize ve süreçleri basitleştirmenize yardımcı olabilir. Ancak doğru ERP yazlımını seçmek kolay değildir. Yazılımınızdan ne istediğinizi, işletmenizin boyutunu ve sizin için ne yapmasını istediğinizi anlamanız gerekir.

Geçiş sürecinin çoğunluğu boyunca, yanlış gidebilecek pek çok şey olacaktır. Bu hatalar maliyetli gecikmelere ve müşteri kaybına neden olabilir. Bu tür sorunlardan kaçınmak için, geçiş stratejinizi baştan dikkatlice planlayın ve belgeleyin. Burası, bir ERP geçiş ekibinin kaçınması gereken ilk 6 hatanın bir listesini sağlar.

  1. -Entegrasyon sürecinizden kaynaklanabilecek sorunları görmezden gelmek veya hafife almak
  2. -ERP verilerini taşımak için net bir plana sahip olmamak
  3. -Eski sisteminizin nasıl çalıştığını ve hangi bilgileri sakladığını anlayamamak
  4. -Tasarım sırasında iş zekasından yararlanmamak veya veri analizini kullanmamak
  5. -Üçüncü taraf sistemlerle entegre olmama
  6. -Kullanıcıları, süreçleri nasıl etkileyeceini anlamadan bir otomasyon planı oluşturmak

 

Yeni bir ERP’ye geçmek karmaşık ve zor bir süreç olabilir. Doğru ERP geçiş hizmetlerinin yardımıyla, geçiş işleminize hızlı ve kolay bir şekilde başlamakla kalmaz, aynı zamanda doğru ve herhangi bir aksaklık olmadan yapıldığından da emin olabilirsiniz.